Każdego dnia
w zgodzie z naturą
Każdego dnia
w zgodzie z naturą
Czy wiecie jak przechowywać mleko kozie? Jeżeli nie, przedstawiamy kilka porad na ten temat: Niepasteryzowane (świeże) mleko – termin przydatności do 3 dni Pasteryzowane mleko – termin przydatności do 4-5 dni Zarówno niepasteryzowane i pasteryzowane mleko należy przechowywać w temperaturze od +1 do +6 stopni Celsjusza Mleko pasteryzowane można zamrozić i przechowywać nawet do kilku miesięcy W takim razie jak pasteryzować mleko? Podgrzewamy mleko w garnku z grubym dnem do temperatury 72 stopni Celsjusza Utrzymujemy temperaturę mleka przez 15 sekund – ciągle mieszając Następnie garnek z mlekiem wkładamy do wody z bardzo zimną wodą Mieszamy i czekamy, aż temperatura mleka spadnie do 21 stopni Celsjusza Prawda, że proste?
Chociaż w ostatnim czasie zainteresowanie mlekiem i przetworami kozimi wzrasta, to w społeczeństwie produkt ten wciąż wywołuje skrajne emocje. Jak więc z tym kozim mlekiem jest? Kozie mleko i jego przetwory pozytywnie zaskakują swoją wartością odżywczą a także zawartością witamin (A, C, D, E, z gr. ? oraz makro- (wapń, magnez, sód, potas) i mikroelementów (żelazo, miedź, cynk), nie można go jednak traktować jako lekarstwo na wszystko. Powszechnie stosuje się mleko kozie w żywieniu niemowląt, dzieci, dorosłych oraz osób starszych, które cierpią na nietolerancję mleka krowiego lub alergię pokarmową - wyroby z mleka koziego mogą być wybawieniem. Dlaczego? * Mleko kozie skutecznie zaspokaja zapotrzebowanie rozwijającego się, lub nie w pełni rozwiniętego układu pokarmowego. * W prawdzie mleko kozie zawiera kazeinę, ale jej poziom jest niższy niż w mleku krowim. Białka mleka koziego w swoim składzie nie posiadają frakcji globulin (beta-laktoglobulina, alfa-laktoalbumina) opowiadających za reakcje alergiczne. * Mniejsza niż w przypadku mleka krowiego średnica kuleczek tłuszczowych ułatwia jego strawienie. *Mleko kozie pozbawione jest metali ciężkich, które zwierzę skutecznie izoluje i pozbywa się z organizmu. W dostępnej literaturze znaleźć można liczne dowody na pozytywny wpływ spożywania mleka koziego. Coraz silniejszy trend zdrowego stylu życia motywuje wiele osób do sięgania po produkty, które znali tylko ze słyszenia.
Kiedyś spożywana była jedynie w celach spożywczych, ale obserwacje wskazywały, że spożywana regularnie zbawiennie wpływa na wiele dolegliwości - zarówno fizycznych jak i psychicznych. Nowoczesne metody badawcze potwierdziły, że przypuszczenia te były słuszne, a dzisiaj wiadomo, że serwatka wpływa między innymi na: 1) Poprawę funkcjonowania układu pokarmowego - kwas mlekowy zawarty w serwatce neutralizuje szkodliwe związki znajdujące się w jelitach, przez co ich praca staje się bardziej efektywna. 2) Leczenie wrzodów żołądka - poprzez ochronę przed szkodliwym działaniem kwasów żołądkowych. 3) Odchudzanie - związki zawarte w serwatce usprawniają procesy metaboliczne. 4) Obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi - dzięki zawartości białek. 5) Poprawę odporności organizmu - dzięki zawartości kwasu askorbinowego. 6) Łagodzenie różnego rodzaju bólu - niektóre składniki serwatki wykazują działanie przeciwbólowe. 7) Poprawę wyglądu skóry - pomimo wciąż trwających badań nad tą właściwością serwatki wydaje się być ona wielce obiecująca zwłaszcza w kontekście regeneracji i odżywania skóry. 8) Warto również wspomnieć, że zawarty w serwatce potas oraz wapń dbają o prawidłową pracę układu nerwowego, a także pomagają leczyć depresję i redukować objawy stresu.
Strona używa ciasteczek, więcej dowiesz się z naszej polityki prywatności